Uzmanına Sorduk
Dijitalleşmenin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri / Uzm. Nöropsikolog Şehadet Ekmen
1) Çocukluk dönemine niçin bu kadar çok atıfta bulunuyoruz?
2) Aşırı teknolojik cihaz kullanımı; çocukların bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişimi üzerine endişe verici sonuçlar hazırlamaktadır. Bu 3 gelişim alanını da ayrı ayrı ele alırsak neler söylemek istersiniz?
3) Dijital teknoloji kullanımının, okul öncesi ve okul çağındaki çocukların beyin gelişimini nasıl etkiler?
4)Çocukların dijital dünyayla tanışma yaşı kaç olmalıdır? Belirli yaşlara göre kullanım sınırları var mıdır?
5)Peki ebeveynler dijital teknoloji kullanımının bağımlılığa dönüştüğünü hangi ölçü ile anlayabilirler?
6) Ebeveynler nasıl bir yaklaşım sergilemeli?
7) Televizyon, telefon, tablet vb. cihazlarla hiç tanışmamak sizce sağlıklı olan mıdır?
8)çocukları dijital teknolojinin zararlarından koruyarak onları teknoloji ile nasıl tanıştırabilirler?
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık-Uzm.Psk.Dan.Zeynep Özdoğru
Uzm.Psk.Dan.Zeynep Özdoğru Kimdir? 1984 yılında dünyaya gelen Zeynep Özdoğru, henüz gençlik yıllarında başlayan çocukları anlama ve onlar için bir şey yapma isteği üzerine kariyer tercihini yaptı. Hedefine ulaşmak için uygun gördüğü eğitimi almak üzere ilk adım olarak 2002'de Boğaziçi Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği programını kazandı. Eşzamanlı olarak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı ile çift anadal yaparak mezun oldu. Hedeflediği kariyere çok yakın olduğu halde çocuklar için daha fazla şey yapabilmek adına 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Eyaleti'nde bulunan College of Saint Rose'da Erken Çocukluk Eğitimi alanında yüksek lisansa başladı. Henüz eğitimi devam ederken adım attığı evlilik hayatını oğlu Selim İbrahim ile taçlandıran Zeynep Özdoğru, bir çocuğun ebeveyni olma tecrübesini de kazandı. Yurt dışında olmanın verdiği imkanlar sayesinde, çalıştığı kreş ve anaokullarında farklı dini ve etnik gruplardan gelen çocukları keşfetme imkanı da buldu. Okul öncesi eğitimde çocukların eğitimi kadar ailelerin de katılımının değerini görerek yüksek lisans bitirme projesi olarak "Aile Katılımının Okul Öncesi Eğitimindeki Önemi" konulu bir makale yazdı. 2012 yılında Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra Boğaziçi Eğitim Hizmetleri Multibem bünyesine Psikolojik Danışman olarak katıldı. 2015 yılında hayatında hayatına bir mutluluk daha katarak oğlu Ahmet Sinan'a kavuşan Zeynep Özdoğru, 2016 yılında Multibem Yayınlarından "Problem Davranışlara Anahtar Çözümler" adlı kitabını yayımladı. 2017 yılında İrfan Okulları'nın 2018 yılında da Özel Acıbadem Okulları'nın ilkokul kademesinde Okul Psikolojik Danışmanı ve PDR Zümre Başkanı olarak çalıştı. Eğitim kurumlarındaki çalışmalarında çocuk, veli ve öğretmenlerle eğitsel, mesleki ve kişisel rehberlik ve danışmanlık faaliyetlerinin yanı sıra birçok farklı kurumun davetiyle seminer, atölye ve konferanslar verdi. 2019 Bahar döneminde Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü lisans programında yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Çocuk Psikolojisi derslerini verdi. Halen bağımsız çalışmalarına devam eden Uzm. Zeynep Özdoğru, çocuklara ve ailelere rehberlik, psikolojik danışma, terapi ve değerlendirme hizmetleri sunmaktadır.
Kaynak:https://sites.google.com/view/zeynepozdogru/hakkımda
YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ / Prof.Dr. Hasan BACANLI
Prof.Dr. Hasan Bacanlı kimdir?
''1961 yılında Nikfer'de (Tavas, Denizli) doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümünden 1982'de mezun oldu. Aynı üniversitede 1984 yılında yüksek lisans, 1990 yılında doktora eğitimini tamamladı. 1985-1986 yıllarında Mardin RAM'de rehber öğretmen, 1986-192 yıllarında Selçuk Üniversitesi Selçuk Eğitim Fakültesinde Araştırma Görevlisi ve Yardımcı Doçent, 1992-1996 yıllarında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Yardımcı Doçent, 1996-2013 yıllarında aynı üniversitenin Gazi Eğitim Fakültesinde Doçent ve Profesör (2002), 2013-2014 yıllarında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Profesör olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra Biruni Üniversitesi Eğitim Fakültesi (2014-2016), Üsküdar Üniversitesi (2016)'nde görev aldı. 2017 yılındanh bu yana Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Eğitim fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışıyor. 1994 yılında Ohio State University'de misafir öğretim üyesi, 2003-2004 yıllarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu üyesi, 2014-2016 yıllarında Yeşilay Bilim Kurulu başkanlığı, 2014-2019 yılları için UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyesi olarak bulundu. Çeşitli yayınevlerinde genel yayın danışmanlığı yaptı. Eğitim Psikolojisi, Duyuşssal Davranış Eğitimi, Sosyal Beceri Eğitimi, Psikolojik Kavram Analizleri, Yetişkinlik ve Yaşlılık (Ed.), Sosyal İlişkilerde Benlik, Unde Scis: Bilgi Psikolojisi Denemesi, Değer Bilinçlendirme Yaklaşımı, Yetkin Öğretmenin Sınıf Yönetimi, Yetkin Ailede Çocuk Yetiştirme, Yetkin Problem Çözme kitaplarının yanısıra birçok bilimsel makale yayınladı. Halen Türk Yurdu Dergisinde aylık yazılar yazıyor. APA, IACCP; IAAP, AASP, ICP gibi birçok uluslararası mesleki kuruluşa üyeliği sürüyor. Evli ve bir çocuk babası. '' Kaynak: http://hbacanli.fsm.edu.tr/Biyografi
BAĞLANMA / PSİKOTERAPİST & PSİKODRAMATİST MELEK ARSLANBENZER
Eğitim hayatına -2003 İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi / Psikoloji bölümü ile başlayan Melek Arslanbenzer Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programıyla tamamlamıştır.
Okulun son yılında İstanbul Umut Çocukları Vakfı şemsiyesi altında sokak çocuklarının topluma kazandırılması, meslek edindirilmesi vb. rehabilitasyon çalışmalarında gönüllü olarak rol almıştır.
Avangard Terapi Merkezinde Bireysel Danışmalık, Psikodrama yöntemiyle Grup Terapileri yapmaktadır. Aile ve Kültürel Miraslarımızın Kişiliğimize Etkisi (Soyağacı, Aile Ağacı ve Dizimi, Aile Şemaları) Bedensel Farkındalık, Anda Olma ve Kadınlık Konularında atölyeler yapmaktadır. Bütüncül Psikoterapi Enstitüsü Eğitmenlerindendir. Uluslararası Akreditasyonu bulunan İstanbul Doğum Akademisi Sertifikalı Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Doğum Terapistidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Özel Anaokulları, Rehabilitasyon ve Diyaliz Merkezi gibi çeşitli kurumlarda psikolog olarak görev yapmıştır. Aktif olarak çalışmalarını kurucusu olduğu A'N Psikoloji de devam ettirmektedir.

Kaynak:
http://anpsikoloji.com/2019/06/03/psikoterapist-psikodramatist-melek-arslanbenzer/

© Tüm hakları saklıdır Psycholocals.

Made on
Tilda