Psikolog Gözde Duran
HİÇBİR SİSTEMDE KENDİSİNE YER EDİNEMEYEN BİR ÇOCUĞUN HİKAYESİ:
SYSTEMSPRENGEREN / SYSTEM CRASHER / OYUNBOZAN
System-Sprengeren yönetmenliğini ve senaristliğini Nora Fingscheidt'in yaptığı 2019 Alman yapımı bir dram filmi. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olmasına rağmen birçok eleştirmen tarafından beğenilen ve çeşitli festivallerde ödüller kazanan bir yapım.

System-Sprengeren; Almancada ne aile ne okul ne de ülkedeki bakımevleri tarafından kabul gören çocuklar için kullanılan, sistem patlatan/yıkan anlamına gelen psikiyatrik/pedagojik bir terim. Filmde davranım bozukluğundan muzdarip 9 yaşındaki Benni adlı bir kız çocuğunun sisteme başkaldırışı ve isyanı anlatılır. Bu anlamda hem ana karakterin yani Benni'nin hem de filmin adının politik bir yapı ihtiva ettiğini söylemek mümkün. Bunun aksine yönetmen filmi toplumsal bir eleştiri aracı olarak kullanmaz. Sadece karakter üzerine odaklanmamızı ve karakterin yaşamının her yönüne bakmamızı ister. Bu doğrultuda ise gerek çekim teknikleriyle gerekse de anlatış biçimiyle her ne olursa olsun seyirciyi Benni'nin yanında konumlandırır.

Benni yaşamının ilk yıllarında fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalır. Bu travmatik deneyimler ilerleyen yıllarda birtakım davranışsal problemler olarak açığa çıkar. Çevresindeki her şeye -eşyalara, insanlara- ve kendisine verdiği zararlar telafi edilemeyecek duruma geldiğinde ise annesi tarafından çocuk bakımevine gönderilir. Gittiği her bakımevinden ve koruyucu aileden uygunsuz davranışlarından dolayı kovulur. Benni'nin bu agresif davranışlarının altında yatan temel neden ise annesine geri dönmek ve yeniden onunla beraber yaşamak istemesidir.

Almanya'da çok iyi işleyen sosyal politikalar olmasına rağmen -ki filmde bunu açık bir şekilde görebiliyoruz- Benni'nin problemleri çözülemez. Çünkü bu politikalar bir çocuğun kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına odaklanma noktasında eksiklikler taşır. Filmde de Benni'nin asıl ihtiyacı olan şeyin anne ilgisi olduğunu göremedikleri gibi.

Benni'nin davranım bozukluğunda da yer alan hırsızlık yapma, kendisine ve çevresindekilere fiziksel olarak zarar verme, küfretme, başkalarının haklarını ihlal etme, okula gitmeyi reddetme ve öfke kontrolsüzlüğü gibi davranışları mevcut. Psikolojik açıdan değerlendirdiğimizde onun bu davranışları hayatta kalma yöntemi olarak benimsediğini ve kendini koruma güdüsüyle yaptığını söyleyebiliriz. En son çözümlerden biri olarak öfke problemleri üzerine çalışan Micha adında bir sosyal hizmet uzmanı Benni'ye okulda eşlik etmesi için gönderilir. Başlarda Micha'yı yanında istemeyen Benni, bir öfke krizi geçirdikten sonra kliniğe kaldırılır. Bu süreçte Micha'nın kendisiyle ilgilendiğini görür ve onu sevmeye başlar. Micha bir eğitimsel yöntem olarak Benni'yi üç günlüğüne elektriğin, suyun olmadığı ormanlık bir alana götürür. Burada ona vücudunda biriken enerjiyi dışarı atması için birtakım olanaklar sunar. Keyifli ve verimli bir üç günün ardından şehre geri döndüklerinde ise Benni aynı davranışlara geri döner. Aralarındaki bağın kuvvetlenmesiyle birlikte Micha'yla yaşamak ister ancak bu isteği Micha tarafından olumsuz olarak karşılanır.

Tüm çabalara rağmen filmin sonunda çözüme kavuşulamaz. Benni tabiri caizse ehlileştirilemez, bir koruyucu aile bulamaz, annesine geri dönemez ya da Micha tarafından evlatlık edinilemez ki bu durum hayatın gerçeklerine oldukça uygundur. Bu bakımdan filmin gerçekçi bir üslupla anlatıldığını söyleyebiliriz.

Davranım bozukluğu, fiziksel ve psikolojik şiddet, öfke problemleri gibi kavramların ele alındığı bu filmi izlemenizi öneririm.


Kaynakça:

https://www.themagger.com/system-crasher-oyunbozan...

https://altyazi.net/yazilar/elestiriler/oyunbozan-...


© Tüm hakları saklıdır Psycholocals.

Made on
Tilda